31 lipca 2011 odbył się w Jaczkowie IX Festyn sportu pod hasłem "Szukamy następców Naszych Olimpijczyków", którego organizatorem była Rada Sołecka Jaczkowa i LZS Jaczków. Współorganizatorami byli Centrum Kultury, OSP Jaczków i Urząd Gminy w Czarnym Borze. Patronat Honorowy nad imprezą objęła Poseł na Sejm Izabela Katarzyna Mrzygłocka. W tym roku po raz pierwszy nie dopisała pogoda, ale mimo to frekwencja była duża.
Jak co roku główną atrakcją sportową był profesjonalnie przygotowany i przeprowadzony wyścig rowerowy w kategoriach: Żak, Młodzik, Junior Młodszy. Wśród kobiet: Żaklina,Młodziczka, Juniorka Młodsza, Juniorka, Seniorka oraz Mastersi bez podziału na grupy wiekowe. Wyścig został rozegrany zgodnie z przepisami PZKol na pętli o długości 3700 m i 2000m. Start pierwszych zawodników odbył się koło remizy strażackiej o godzinie 12.00. Młodziczka i Młodzik mieli do pokonania 6 okrążeń, Żaklina i Żak 4 okrążenia, Junior młodszy i Juniorka młodsza 10 okrążeń a Juniorka i Masters 11 okrążeń. Zwycięzcami zostali kolejno: w 3 kategoriach wiekowych dzieci pierwsze miejsca wśród chłopców zajęli: Jasiurkowski Maciej, Migoń Oskar i Migoń Kacper a w śród dziewcząt Tonder Judyta, Amelia Górecka i Pastuszek Kamila.
W Żakach pierwsze miejsca zajeli Patela Kamil i Kulicka Wiktoria. W Młodzikach Kaleta Patryk i Zamaria Paulina. W Juniorach Młodszych Rudyk Mateusz i Wolska Karolina. W Juniorach Baszczij Michał i Dubieniecka Joanna, a w Masterach Bonecki Marek.Nagrody ufundowali i wręczali Wójt Gminy Adam Górecki i Zastępca Wójta Renata Chruszcz. Tradycją wyścigu jest nagradzanie za premiowane rundy. W tym roku nagrody ufundowała i wręczała Pani Izabela Mrzygłocka.
Podczas Festynu odbył się piłkarski turniej juniorów o Puchar Sekretarza Joker Jaczków. W rozgrywkach wzięły udział 3 zespoły: Joker Jaczków, Lesk Sędzisław oraz duga drużyna Jokera AS Jaczków. Na turniej nie dojechały zespoły z Domanowa oraz Czarnego Boru. W pierwszym meczu Joker pokonał 1:0 Lesk po bramce Adriana Obarskiego. W drugim meczu As przegrał z Leskiem 3:4, a wszystkie bramki dla Jaczkowa zdobył Radosław Łatka. W ostatnim pojedynku Joker musiał uznać wyższość swoich kolegów z Asa, którzy wygrali mecz aż 7:1 zdobywając tym samym Puchar. Drugie miejsce zajął Lesk a na ostatniej pozycji uplasował się Joker. Najlepszym bramkarzem turnieju został Piotr Lipień (As). Najlepszym piłkarzem i królem strzelców jednocześnie (6 goli) został po raz kolejny Radosław Łatka (As). Również podczas festynu dorosła reprezentacja Jokera rozegrała mecz towarzyski ze Skalnikiem Czarny Bór. Wynik to 14:3 dla Skalników.
Kolejną atrakcją sportową był VI etap biegu ulicznego w ramach I Powiatowego Maratonu Dębowego. Trasa biegu składała się z dwóch pętli o łącznej długości 4300 m i przebiegała ulicami Jaczkowa. Sygnał do startu dała Posłanka na Sejm Pani Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która objęła Honorowym patronatem IX Festyn Sportu. Po pierwszej pętli z wyraźną przewagą prowadził Bartek Baczewski. Goniła go grupa trzech zawodników Mirosław Kaczuga, Edward Baczewski i Janusz Kaczuga oraz pozostali biegacze, którzy dość mocno rozciągnęli się na trasie wyścigu. Bartek Baczewski potwierdzając swoją formę do końca nie oddał prowadzenia i zwyciężył z czasem 14;51 min. Drugi linię mety przekroczył Mirek Kaczuga (15;26), wyprzedzając swojego brata Janusza Kaczugę (15;29) który zajął trzecie miejsce. W biegu startowała jedna zawodniczka Natalia Kaczuga (25;59), która zgarnęła wszystkie nagrody w kategorii kobiet. Wszyscy zwycięzcy zostali uhonorowani ufundowanymi przez Wójta Gminy Czarny Bór Pana Adama Góreckiego pucharami oraz pamiątkowymi dyplomami, które wraz z Wójtem wręczała Pani Poseł Izabela Mrzygłocka. Puchary i statuetki otrzymali również Andrzej Kluba najlepszy zawodnik w kat. niepełnosprawni oraz Józef Zuk i Stanisław Raducki najstarsi zawodnicy VI etapu I P.M.D.
Rywalizacyjny festyn zakończył jak co roku Turniej dla drwali o puchar Lucyny i Jerzego Kowalików. Zgłosiło się 8 drużyn dwuosobowych które walczyły o wartościowe nagrody (piły mechaniczne, wyrzynarki czy profesjonalne siekiery). Zwycięzcami zostali Michał Rutkowski i Damian Kapuła. Drugie miejsce zajęli Grzegorz Woźniak i Marian Osiński a trzecie Marcin Nieć i Mariusz Doliński.
Oprócz szerokiej oferty sportowej uczestnicy festynu mogli postrzelać z paintballa, wziąć udział w konkursach wokalnych, nauczyć się tańczyć salsę, wysłuchać występu zespołu ludowego Grzędowianki, skosztować przygotowaną przez strażaków pyszną grochówkę czy kiełbaskę z rożna a smakosze słodkości mieli do wyboru mnóstwo ciast pieczonych przez miejscowe gospodynie. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, które przygotowały i przeprowadziły Marta Nieć i Marzena Łatka Oprócz rywalizacji sportowych czekały na nich konkursy i zabawy taneczne, ale dużym powodzeniem cieszyła się też loteria fantowa i tak lubiana przez dzieci wata cukrowa. Były namioty z zabawkami i kolorowymi balonami, a tańce prowadził policyjny Pan Lew. Można też było podziwiać i zakupić prace, ceramiczne i biżuterie ze szkła, wykonane pod okiem Pani Wiśniewskiej przez dzieci ze świetlicy w Jaczkowie. Około 21.00 organizatorzy przeprowadzili mini aukcje, na której zlicytowano kryształy z Huty Violetta ze Stronia Śląskiego a potem rozpoczęły się tańce, które trwały do 2.00 w nocy.
W miniony weekend w Głuszycy odbył się Pierwszy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki. Zawody rozgrywały się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głuszycy. Zjechały drużyny między innymi z Zawiercia, Łodzi, Poznania, Sieradza, Warszawy, Krotoszyna łącznie ponad setka zawodników z 6 województw, aby zmierzyć się w siatkarskim turnieju.
Było profesjonalnie, ekscytująco, emocje na trybunach wrzały. Choć spotkanie rozgrywało się w duchu Fair Play, to żadna z drużyn nie odpuszczała, a w grze było widać zaciętą rywalizację zespołów. Klub UKS KINDER VOLLEYBALL, w którym grają zawodnicy również z naszej gminy, rozłożył na łopatki inne drużyny, zajmując pierwsze miejsca w kategorii 2 na 2 oraz 3 na 3. No cóż, mistrz może być tylko jeden, a Gmina Głuszyca jest dumna, że tak ważne siatkarskie wydarzenia dzieją się u nas.
Zmarł Marek Henczka, nauczyciel, prezes Wałbrzyskiego Klubu Biegacza "Podzamcze" i przede wszystkim propagator sportu. Marek Henczka był między innymi kolarzem i biegaczem. Kochał sport i zarażał nim młodzież. Był nauczycielem wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu, jak również animatorem sportu i życia społeczno-kulturalnego w Wałbrzychu i regionie.
czytaj więcejFinał na PGE Narodowym, uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z kadrą narodową – to najważniejsze atrakcje czekające w XXIV edycji Pucharu Tymbarku, największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci. W tym Pucharze swoją karierę rozpoczynali m.in. Paulina Dudek (Paris Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Arkadiusz Milik (Juventus) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli). Ruszyły zapisy do kolejnej edycji - będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się tą informacją z Państwa odbiorcami.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem wraz z komentarzem reprezentanta Polski w piłce nożnej, Adama Buksy, wiceprezesa PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adama Kaźmierczaka oraz Krzysztofa Pawińskiego, CEO Grupy Maspex.
W sobotę 23 września w godzinach 12:00-16:00 na terenie wałbrzyskiego Aqua Zdroju odbędą się 1. Wałbrzyskie Targi Sportu podczas których kibice oraz mieszkańcy będąmogli zapoznać się z ofertą lokalnych klubów sportowych.
Podczas targów pojawi się okazja rozmowy z wałbrzyskimi sportowcami, ale także zaplanowano gry, zabawy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i stroj sportowy jest jak najbardziej wskazany.
24 września 2023r. w godzinach 10:00-16:00 na terenie Starej Kopalni odbędzie się Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej będący podsumowaniem projektu pt. "Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumovskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
czytaj więcej