Stowarzyszenie Rekreacyjno - Sportowe Dęby Wałbrzych ma za sobą pierwszy rok działalności. Dąb jest gatunkiem drzewa, które odznacza się długowiecznością i krzepkością, należy więc oczekiwać, że miniony okres znaczony sukcesami, będzie także w przyszłości obfitował w kolejne osiągnięcia, czego Dębom serdecznie życzymy! Stowarzyszenie od początku ruszyło z kopyta, a jego rozruch organizacyjno - sportowy odbywa się w tempie jednostajnie przyspieszonym, w czym znaczny udział prezesa Ireneusza Kędzierskiego i pomagających mu ludzi. Dzięki nim urozmaicona została sportowa mapa Wałbrzycha. Oby więcej podobnych inicjatyw, które owocować mogą tylko zdrową rywalizacją i nowymi pomysłami, wpływającymi na różnorodność imprez. Miasto pod Chełmcem w przeszłości legitymowało się funkcjonowaniem wielu sportowych środowisk, które wykruszyły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Oby sytuacja w tej dziedzinie stopniowo wracała do poprzedniego stanu. Dęby mocno zaznaczyły swoją obecność nie tylko w Wałbrzychu. Sporym sukcesem było zajęcie drugiego miejsca w ogólnopolskim podziemnym biegu w Bochni, wysokie lokaty obu zespołów w Biegu Sztafetowym Polskiej Miedzi w Polkowicach oraz we Wrocławiu. Jeśli chodzi tylko o ostatnie osiągnięcia, dobrą passą wykazał się Grzegorz Pogorzelski.
W Lublińcu zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych Pracowników Ochrony, a w Katowicach wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji open w I Maratonie Kukuczki. Czołowe lokaty zgarnia seryjnie Edward Baczewski, zawsze można liczyć na biegowy klan Kaczugów, a zwłaszcza na braci Kazimierza, Mirosława i Janusza. A są jeszcze inni dobrzy biegacze, którzy postanowili związać się ze stowarzyszeniem. Dęby są rozpoznawalne w regionie i poza nim przez czerwono – granatowe dresy, ale by je założyć, nie wystarczy zgłosić akces do stowarzyszenia, lecz trzeba wykazać się wynikami. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 40 członków i rozrasta się w szybkim tempie. Zaczęło się od biegów, które nadal dominują w działalności SRS Dęby, ale ma ono ambicje nie tylko w tej dyscyplinie, czego dowodem jest np. I Dolnośląski Festiwal Terenoterapii w Jedlinie Zdroju, którego program składał się z biegu terenowego, wyścigu rowerowego i gry w bule, Pierwsze Nocne Bulowanie na bulodromie firmy PAKT Sp. z o.o. Oraz mecze warcabowe z Bielawą. Trwa rywalizacja o tytuł Najlepszego Dęba. Stowarzyszenie korzysta z pomocy sponsorów, którymi są: PAKT Sp. z o.o., Power Bar, Fundacja Wałbrzych 2000, PRB PriMez, Laurent i P.W. MAX. W pierwsza rocznicę powstania towarzystwa, odbył się Pierwszy Australijski Bieg Dębowy o Puchar Prezesa SRS Dęby. Prawdopodobnie tego rodzaju zawody odbyły się w Wałbrzychu (a może i na Dolnym Śląsku?) po raz pierwszy. Formuła biegu przewiduje, że odpada ostatni zawodnik na każdym okrążeniu, co przydaje biegu atrakcyjności i zaostrza rywalizację na trasie, nie pozwalając na "wożenie się" za plecami zawodników. Bieg odbył się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego na Podzamczu. Jedna runda jego alejkami liczyła 450 m. Na starcie stanęło ponad 30 biegaczy. Emocje widzów wzbudził finisz biegu, na którym zażarcie walczyli ze sobą Edward Baczewski ze swoim synem, 18 - letnim Bartłomiejem. Minimalnie wygrał Bartek, który niedawno zwyciężył w innej imprezie na tym osiedlu - Crossie Niepodległości. Obaj reprezentowali Dęby. Za metą niepocieszony senior rodu tłumaczył się, że spóźnił się z finiszem, bowiem liczył na jeszcze jedno okrążenie, nie zdając sobie sprawy, że na trasie pozostał jedynie z Baczewskim juniorem. Za nimi na mecie zameldowali się: 3. Robert Kubiak (STST Jedlina Zdrój), 4. Marek Henczka (Wałbrzyski klub Biegaczy Zamek Książ - Podzamcze), 5. Marek Leśnicki, 6. Mirosław Kaczuga, 7. Michał Rais (wszyscy Dęby), 8. Dominik Rumin (Port Lotniczy Wrocław), 9. Janusz Kaczuga, 10. Jacek Kowalczyk, 11. Kazimierz Kaczuga, 12. Mirosław Budka (wszyscy Dęby). Rocznicową imprezę zakończyło uroczyste zebranie stowarzyszenia.
Źródło: (Andrzej Basiński) / 30minut
W miniony weekend w Głuszycy odbył się Pierwszy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki. Zawody rozgrywały się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głuszycy. Zjechały drużyny między innymi z Zawiercia, Łodzi, Poznania, Sieradza, Warszawy, Krotoszyna łącznie ponad setka zawodników z 6 województw, aby zmierzyć się w siatkarskim turnieju.
Było profesjonalnie, ekscytująco, emocje na trybunach wrzały. Choć spotkanie rozgrywało się w duchu Fair Play, to żadna z drużyn nie odpuszczała, a w grze było widać zaciętą rywalizację zespołów. Klub UKS KINDER VOLLEYBALL, w którym grają zawodnicy również z naszej gminy, rozłożył na łopatki inne drużyny, zajmując pierwsze miejsca w kategorii 2 na 2 oraz 3 na 3. No cóż, mistrz może być tylko jeden, a Gmina Głuszyca jest dumna, że tak ważne siatkarskie wydarzenia dzieją się u nas.
Zmarł Marek Henczka, nauczyciel, prezes Wałbrzyskiego Klubu Biegacza "Podzamcze" i przede wszystkim propagator sportu. Marek Henczka był między innymi kolarzem i biegaczem. Kochał sport i zarażał nim młodzież. Był nauczycielem wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu, jak również animatorem sportu i życia społeczno-kulturalnego w Wałbrzychu i regionie.
czytaj więcejFinał na PGE Narodowym, uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z kadrą narodową – to najważniejsze atrakcje czekające w XXIV edycji Pucharu Tymbarku, największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci. W tym Pucharze swoją karierę rozpoczynali m.in. Paulina Dudek (Paris Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Arkadiusz Milik (Juventus) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli). Ruszyły zapisy do kolejnej edycji - będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się tą informacją z Państwa odbiorcami.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem wraz z komentarzem reprezentanta Polski w piłce nożnej, Adama Buksy, wiceprezesa PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adama Kaźmierczaka oraz Krzysztofa Pawińskiego, CEO Grupy Maspex.
W sobotę 23 września w godzinach 12:00-16:00 na terenie wałbrzyskiego Aqua Zdroju odbędą się 1. Wałbrzyskie Targi Sportu podczas których kibice oraz mieszkańcy będąmogli zapoznać się z ofertą lokalnych klubów sportowych.
Podczas targów pojawi się okazja rozmowy z wałbrzyskimi sportowcami, ale także zaplanowano gry, zabawy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i stroj sportowy jest jak najbardziej wskazany.
24 września 2023r. w godzinach 10:00-16:00 na terenie Starej Kopalni odbędzie się Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej będący podsumowaniem projektu pt. "Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumovskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
czytaj więcej