Ferrara to miasto w północnych Włoszech, które do dziś zachowało swój średniowieczny charakter. Otoczone jest wałami ziemnymi i murami obronnymi, a ulice w większości wyłożone są brukiem pamiętającym odległe wieki. To właśnie tam wałbrzyszanin Witold Radke przebiegł swój pierwszy w tym roku a 66. w ogóle (62. zagraniczny) maraton.
Start i meta maratonu, jednego z najstarszych we Włoszech i zaliczonego do światowej klasyfikacji AIMS, znajdowały się w centrum miasta w pobliżu zabytkowych budowli - monumentalnego kasztelu, katedry i Pałacu Municypalnego, natomiast większość trasy wiodła malowniczymi okolicami Ferrary m.in. wałem przeciwpowodziowym nad rzeką Pad. Końcowy odcinek biegu pokryto tartanowym dywanem, położonym na kocich łbach.
Łącznie na trzech dystansach (maraton, 30 km, 12 km) wystartowało ok. 1400 zawodników, z czego w maratonie ok. 600. Wśród budzącej się przyrody i w średniowiecznej scenerii rywalizowali biegacze z 10 państw, w zdecydowanej większości z Włoch.
Zwyciężył Alberto Felloni z Ferrary w czasie 2:38:30. Radke zajął 263. miejsce z rezultatem 3:51:23, plasując się na 8. pozycji wśród weteranów (nie prowadzono klasyfikacji wiekowych). Wałbrzyski biegacz był na trasie jednym z dwóch Polaków, meldując się na mecie o 27 min. przed swoim rodakiem, Zenonem Sznajderem.
Wyjazd do Włoch umożliwili naszemu maratończykowi sponsorzy: firmy PEC i „Kompleks”. Ich prezesom – Franciszkowi Waśniowskiemu i Januszowi Występowi, Witold Radke tą drogą składa serdeczne podziękowania.
(A. Bas.) / 30minut
Zmarł Marek Henczka, nauczyciel, prezes Wałbrzyskiego Klubu Biegacza "Podzamcze" i przede wszystkim propagator sportu. Marek Henczka był między innymi kolarzem i biegaczem. Kochał sport i zarażał nim młodzież. Był nauczycielem wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu, jak również animatorem sportu i życia społeczno-kulturalnego w Wałbrzychu i regionie.
czytaj więcejFinał na PGE Narodowym, uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z kadrą narodową – to najważniejsze atrakcje czekające w XXIV edycji Pucharu Tymbarku, największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci. W tym Pucharze swoją karierę rozpoczynali m.in. Paulina Dudek (Paris Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Arkadiusz Milik (Juventus) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli). Ruszyły zapisy do kolejnej edycji - będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się tą informacją z Państwa odbiorcami.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem wraz z komentarzem reprezentanta Polski w piłce nożnej, Adama Buksy, wiceprezesa PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adama Kaźmierczaka oraz Krzysztofa Pawińskiego, CEO Grupy Maspex.
W sobotę 23 września w godzinach 12:00-16:00 na terenie wałbrzyskiego Aqua Zdroju odbędą się 1. Wałbrzyskie Targi Sportu podczas których kibice oraz mieszkańcy będąmogli zapoznać się z ofertą lokalnych klubów sportowych.
Podczas targów pojawi się okazja rozmowy z wałbrzyskimi sportowcami, ale także zaplanowano gry, zabawy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i stroj sportowy jest jak najbardziej wskazany.
24 września 2023r. w godzinach 10:00-16:00 na terenie Starej Kopalni odbędzie się Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej będący podsumowaniem projektu pt. "Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumovskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
czytaj więcejNarodowy Dzień Sportu 17 września 2023r. Fundacja Zwalcz Nudę czeka na zgłoszenia.
Jak wynika z badań, 30% uczniów w szkołach korzysta ze zwolnienia z wychowania fizycznego, a w Polsce występuje problem z nadmiarem wystawiania takich zwolnień. Od kilku lat media mówią o tym, że dzieci rezygnują z WF-u między innymi dlatego, że czują niechęć przed lekcją, stresują się, bo nie potrafią wykonać pewnych ćwiczeń. Lekarze natomiast biją na alarm, że rośnie odsetek otyłości wśród dzieci i młodzieży. Czy jest inny sposób, aby przekonać dzieci do sportu?