Dla Witolda Radke maraton w Zagrzebiu, organizowany w tym mieście po raz 14. i zaliczany do klasyfikacji AIMS, stanowił ostatnią próbę przed Maratonem Nowojorskim, jednym z najsłynniejszych na świecie, który dla wałbrzyszanina jest, jak na razie, najważniejszym celem w jego karierze (pobiegnie w nim 2 listopada). Ostre przetarcie spełniło swoje zadanie i nastawiło pana Witolda optymistycznie przed lotem za ocean, bowiem stanął na podium w swojej kategorii. Zagrzeb był 43. europejską stolicą, w której pan Witold przebiegł dystans 42 km 195 m. W jego ponad 11 - letniej karierze był to jednocześnie 64. maraton i 60. zagraniczny. W stolicy Chorwacji do rywalizacji przystąpiło ok. 250 zawodników z 14 państw, w tym kilkuosobowa grupa z Polski.
O zadawnionych urazach pokutujących wśród obywateli b. Jugosławii, które nasiliły się po ostatniej krwawej wojnie świadczy fakt, że na starcie nie stanął ani jeden Serb. Start i metę (równolegle odbywał się półmaraton i bieg na 10 km) wyznaczono na centralnym placu Zagrzebia pod pomnikiem Bana Jelacica, bohatera narodowego Chorwacji, na placu jego imienia, w pobliżu monumentalnej katedry. Płaska jak stół trasa prowadziła głównymi ulicami stolicy, przecinającymi ją z zachodu na wschód, a pogoda (18 st. C) sprzyjała biegaczom i uzyskiwaniu dobrych wyników. Zwycięzcą został Bośniak Kodżo Duro, który osiągnął metę w czasie 2:16:45. Rezultat ten był o prawie 5 min. gorszy od rekordu trasy i dlatego Duro nie wszedł w posiadanie samochodu. Radke w klasyfikacji generalnej zajął 94. miejsce z wynikiem 3:40:57, ale w swojej kategorii wiekowej M- 60 uplasował się na trzecim miejscu (gdyby prowadzono klasyfikację M- 65, byłby jej zwycięzcą), jako pierwszy z Polaków. Jedną z nagród, którą odebrał po biegu, był album "Nie lękajcie się", o papieżu Janie Pawle II. Czas osiągnięty w stolicy Chorwacji, jest najlepszym tegorocznym wynikiem pana Witolda, co dobrze wróży przed Nowym Jorkiem. Przed wyjazdem do Zagrzebia, Radke uczestniczył w kilku krajowych biegach długodystansowych: Memoriale Józefa Nojiego w Drawskim Młynie (25 km), gdzie w swojej kategorii był trzeci, Półmaratonie Gryfa w Szczecinie, gdzie zajął drugie miejsce, Półmaratonie Philipsa w Pile (były to jednocześnie mistrzostwa Polski w tej konkurencji, w których uczestniczyło 1213 biegaczy), który ukończył jako szósty, Półmaratonie Lechitów w Gnieźnie (był piąty), oraz w "Boguszowskiej 20", gdzie zajął czwarte miejsce. Sponsorami wyjazdu do Chorwacji były firmy OST (Ośrodek Szkolenia Technicznego) i PAKT. Ich prezesom - Marianowi Szulcowi i Jerzemu Karykowskiemu oraz Bożenie Niewiedział, Witold Radke serdecznie tą drogą dziękuje.
Źródło: Andrzej Basiński / 30minut
W miniony weekend w Głuszycy odbył się Pierwszy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki. Zawody rozgrywały się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głuszycy. Zjechały drużyny między innymi z Zawiercia, Łodzi, Poznania, Sieradza, Warszawy, Krotoszyna łącznie ponad setka zawodników z 6 województw, aby zmierzyć się w siatkarskim turnieju.
Było profesjonalnie, ekscytująco, emocje na trybunach wrzały. Choć spotkanie rozgrywało się w duchu Fair Play, to żadna z drużyn nie odpuszczała, a w grze było widać zaciętą rywalizację zespołów. Klub UKS KINDER VOLLEYBALL, w którym grają zawodnicy również z naszej gminy, rozłożył na łopatki inne drużyny, zajmując pierwsze miejsca w kategorii 2 na 2 oraz 3 na 3. No cóż, mistrz może być tylko jeden, a Gmina Głuszyca jest dumna, że tak ważne siatkarskie wydarzenia dzieją się u nas.
Zmarł Marek Henczka, nauczyciel, prezes Wałbrzyskiego Klubu Biegacza "Podzamcze" i przede wszystkim propagator sportu. Marek Henczka był między innymi kolarzem i biegaczem. Kochał sport i zarażał nim młodzież. Był nauczycielem wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu, jak również animatorem sportu i życia społeczno-kulturalnego w Wałbrzychu i regionie.
czytaj więcejFinał na PGE Narodowym, uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z kadrą narodową – to najważniejsze atrakcje czekające w XXIV edycji Pucharu Tymbarku, największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci. W tym Pucharze swoją karierę rozpoczynali m.in. Paulina Dudek (Paris Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Arkadiusz Milik (Juventus) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli). Ruszyły zapisy do kolejnej edycji - będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się tą informacją z Państwa odbiorcami.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem wraz z komentarzem reprezentanta Polski w piłce nożnej, Adama Buksy, wiceprezesa PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adama Kaźmierczaka oraz Krzysztofa Pawińskiego, CEO Grupy Maspex.
W sobotę 23 września w godzinach 12:00-16:00 na terenie wałbrzyskiego Aqua Zdroju odbędą się 1. Wałbrzyskie Targi Sportu podczas których kibice oraz mieszkańcy będąmogli zapoznać się z ofertą lokalnych klubów sportowych.
Podczas targów pojawi się okazja rozmowy z wałbrzyskimi sportowcami, ale także zaplanowano gry, zabawy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i stroj sportowy jest jak najbardziej wskazany.
24 września 2023r. w godzinach 10:00-16:00 na terenie Starej Kopalni odbędzie się Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej będący podsumowaniem projektu pt. "Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumovskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
czytaj więcej