Z badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia opublikowanego w 2021 roku wynika, że podczas pandemii odsetek osób uprawiających sport w Polsce spadł o 12 punktów procentowych - przed lockdownem procent ćwiczących Polek i Polaków wynosił 81%. Badania z początku 2021 pokazują, że w 2020 roku średnia wyniosła 69%. Aby zachęcić mieszkańców i mieszkanki naszego kraju do uprawiania sportu, nie wystarczy jednak pokazać im zalety aktywności fizycznej. Dlatego Fundacja Zwalcz Nudę – m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w tym roku już po raz 9. organizuje Narodowy Dzień Sportu – kampanię społeczną w ramach której odbywają się bezpłatne treningi w całej Polsce oraz piknik rodzinno-sportowy na błoniach PGE Narodowego.
Mniejsza ilość ćwiczeń, większa liczba kilogramów
Badania ARC pokazują, że w 2020 roku 69% kobiet i 70% mężczyzn deklarowało uprawianie sportu (13% robi to codziennie, a 50% kilka razy w tygodniu). Ćwiczą najczęściej najmłodsi, a najmniej najstarsi (przedział wiekowy 55-65 lat). Polacy i Polki najczęściej wybierają jazdę na rowerze, bieganie, gimnastykę, ćwiczenia sprawnościowe, spacery czy fitness. Oprócz mniejszej liczby ćwiczących w 2020 roku zmniejszyła się także liczba klubów sportowych. Jak podaje GUS w porównaniu do 2018 roku ta liczba spadła o ponad 2 tysiące, a liczba osób uczęszczających do klubów zmniejszyła się o 14,3% . Najpopularniejszą piłkę nożną uprawiało o 15,8% mniej osób niż 3 lata temu, a siatkówkę aż o 22,3% mniej.
Jak pokazuje również badanie COVID 365+ brak aktywności fizycznej przyczynił się także do tycia mieszkańców i mieszkanek Polski. Aż 42% Polek i Polaków przybrało na wadze średnio 5,7 kg .
Wracamy do normalności?
Niedawno zakończyły się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W tym roku odbyły się też Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Obie imprezy miały odbyć się w 2020 roku. Wszyscy kibice spragnieni sportowych emocji na pewno z zapartym tchem śledzili zmagania sportowców. Czy jednak Polacy i Polki tak chętnie wrócą również do uprawiania sportu?
Po długim siedzeniu w domu, spędzając czas głównie przed komputerem, telewizorem czy czytając książki, powinniśmy być spragnieni ruchu. Jednak przyzwyczajenia robią swoje. Gdy tak długo byliśmy „zamknięci w domach”, trudno niekiedy wrócić do „normalności” i z powrotem zacząć uprawiać sport.
- Nie ma zdrowego społeczeństwa bez regularnej aktywności fizycznej. Dzięki inicjatywom takim jak Narodowy Dzień Sportu, Polacy mogą zapoznać się z różnego rodzaju aktywnościami ruchowymi i wybrać te, które w odpowiadają ich potrzebom. Jedną z misji naszego resortu jest tworzenie warunków uprawiania sportu. Zdając sobie sprawę z negatywnych skutków spowodowanych pandemią koronawirusa, ukierunkowaliśmy nasze działania na to, aby wszystkie grupy społeczne jak najszybciej mogły wznowić aktywność. Zwiększyliśmy nakłady na programy wspierające i zachęcające do uprawiania sportu - rekordowy budżet ponad 57 mln zł otrzymał Rządowy Program Klub, co pozwoli na wsparcie ponad 5 tys. małych i średnich ośrodków sportowych z całej Polski. 30 mln zł trafi do beneficjentów programu "Sportowe Wakacje+", w ramach którego dofinansowaliśmy m.in. Narodowy Dzień Sportu. Wspieramy budowę ogólnodostępnej infrastruktury sportowej - w tym roku, w ramach programu „Sportowa Polska”, przeznaczyliśmy na ten cel ponad trzysta mln złotych. Mam nadzieję, że dzięki tym nakładom oraz inicjatywom takim jak Narodowy Dzień Sportu, coraz więcej osób będzie prowadzić aktywny tryb życia, tak ważny dla naszego zdrowia - mówi minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.
Bezpłatne treningi w całym kraju już za miesiąc
Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska kampania, w ramach której odbędą się bezpłatne wydarzenia i treningi na terenie całej Polski. Jej celem jest zachęcenie Polaków do aktywnego życia, pełnego sportowych wyzwań i dobrej kondycji. W dziewiątej edycji, tak jak co roku, wydarzenia swoim zasięgiem objęły wszystkie zakątki Polki. Miastami partnerskimi są m.in. Konin w województwie wielkopolskim, Pruszków na Mazowszu, Kalisz w Wielkopolsce czy Włodawa w województwie lubelskim. W kampanię zaangażowały się różne podmioty – marszałkowie województw, kuratoria oświaty, związki i kluby sportowe, sportowcy oraz media. Do tego w Warszawie odbędzie się piknik sportowo-rodzinny na błoniach PGE Narodowego, w ramach którego przygotowana zostanie także strefa rodzinna „Warszawskich Dni Rodzinnych”. To wszystko przez cały dzień 11 września. Wielka baza treningów oraz wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej www.narodowydziensportu.pl.
Jak co roku mamy nadzieję, że razem z nami będzie ćwiczyć cała Polska! Wśród bezpłatnych treningów w ramach Narodowego Dnia Sportu mamy mnóstwo dyscyplin: piłkę nożną, fitness, bilard, nordic walking, golf, karate, koszykówkę, tenis i wiele, wiele więcej. Narodowy Dzień Sportu to cała Polska, a głównie wydarzenie odbędzie się na błoniach PGE Narodowego. Tu, na pikniku przygotowaliśmy bezpłatne treningi, animacje, warsztaty, strefę zdrowia, strefę dla rodzin, strefy treningowe i scenę pełną atrkacji – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę, organizatora wydarzenia.
Kampania społeczna jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Narodowy Dzień Sportu 11 września 2021r.
Strona internetowa: www.narodowydziensportu.pl
Facebook: www.facebook.com/NarodowyDzienSportu
Patronat medialny
TVP Sport
Radio Eska
Women’s Health
Men’s Health
Wprost
Nasze Miasto
Asystent Trenera
Topgolf.pl
Joga-joga.pl
Polski Fitness
Leszczynskisport.pl
Telewizja FightTime
Sportowy Kwadrans
Sprinterzy.com
Wiadomości Wędkarskie
Patronat honorowy
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Polski Komitet Olimpijski
Polski Komitet Paraolimpijski
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Marszałek Województwa Lubuskiego
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Marszałek Województwa Małopolskiego
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Marszałek Województwa Kujawsko-pomorskiego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Marszałek Województwa Opolskiego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Kontakt dla mediów
Aleksandra Stronkowska
promocja@zwalcznude.pl
tel. 665 590 237
1. Więcej informacji o raporcie na stronie: www.arc.com.pl/w-pandemii-rzadziej-uprawiamy-sport/ [2.08.2021 r.].
2. Dane pochodzą z „Kultura fizyczna w Polsce w 2020 roku” [2.08.2021 r.].
3. Więcej o badaniu na stronie: www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87241%2Cbadanie-podczas-pandemii-az-42-proc-polakow-przybralo-na-wadze-srednio-57-kg [2.08.2021 r.].
Już można zapisywać się na wjazd rowerem na Wielką Sowę. Imprezę zaplanowano na sobotę 23 grudnia od godziny 11:00. Zapisy skończą się 19 grudnia 2023r.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy miłośników szachów do wzięcia udziału w Międzynarodowym Turnieju Szachowym "Memoriał Szachowy im prof. Czesława P. Dutki", który jest organizowany przez Wałbrzyski Klub Szachowy Hetman Wałbrzych oraz Akademię Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.
Wydarzenie odbędzie się 21 stycznia 2024r. (niedziela), w godzinach 9:00-16:00 w Auditorium Novum im. prof. Elżbiety Lonc (ul. Piotra Skargi 14a).
Tutaj znajdziesz darmowe typy bukmacherskie
Lodowisko w Dzierżoniowie to tafla o wymiarach 20 na 30 metrów. Jest zadaszone, co pozwala na funkcjonowanie bez względu na panujące zimą warunki atmosferyczne. Powstało na terenie parkingu przy targowisku miejskim. Ruszyło już 7 grudnia i jest czynne codziennie (siedem dni w tygodniu) w godz. 14.00-21.00, aż do końca lutego 2024.
czytaj więcejW miniony weekend w Głuszycy odbył się Pierwszy Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki. Zawody rozgrywały się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głuszycy. Zjechały drużyny między innymi z Zawiercia, Łodzi, Poznania, Sieradza, Warszawy, Krotoszyna łącznie ponad setka zawodników z 6 województw, aby zmierzyć się w siatkarskim turnieju.
Było profesjonalnie, ekscytująco, emocje na trybunach wrzały. Choć spotkanie rozgrywało się w duchu Fair Play, to żadna z drużyn nie odpuszczała, a w grze było widać zaciętą rywalizację zespołów. Klub UKS KINDER VOLLEYBALL, w którym grają zawodnicy również z naszej gminy, rozłożył na łopatki inne drużyny, zajmując pierwsze miejsca w kategorii 2 na 2 oraz 3 na 3. No cóż, mistrz może być tylko jeden, a Gmina Głuszyca jest dumna, że tak ważne siatkarskie wydarzenia dzieją się u nas.
Zmarł Marek Henczka, nauczyciel, prezes Wałbrzyskiego Klubu Biegacza "Podzamcze" i przede wszystkim propagator sportu. Marek Henczka był między innymi kolarzem i biegaczem. Kochał sport i zarażał nim młodzież. Był nauczycielem wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu, jak również animatorem sportu i życia społeczno-kulturalnego w Wałbrzychu i regionie.
czytaj więcej