walbrzych24.com - XXXVI Bieg Gwarków jednak się odbędzie - 19 lutego 2017r. Dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców i Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich impreza, która była już skazana na zapomnienie przeniesiona zostanie do nowej lokalizacji. Trasy biegowe na Przełęczy Jugowskiej po raz pierwszy będą gościć tak dużą imprezę sportową. Od kilku lat Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich utrzymuje i stara się promować to miejsce jako centrum sportów zimowych a teraz nadarzyła się ku temu doskonała okazja. Zdaniem organizatorów trasy wokół Andrzejówki przestały spełniać standardy i to było główną przyczyną dla których impreza miała się nie odbyć.
Czasu na przygotowania jest niewiele, ponieważ decyzja o organizacji zawodów podjęta została praktycznie kilka dni temu a termin wyznaczono na 19 lutego. Będzie się to wiązać z pewnymi ograniczeniami, które jednak w kolejnych latach mają zniknąć gdy będzie więcej czasu na organizację. Między innymi w tym roku będzie mniej atrakcji dla kibiców.
- Trasy wokół schroniska Andrzejówka nie są przygotowywane, nie ma tam warunków by biegać tam stale. Ciężko jest promować bieganie, nie dając możliwości stałego trenowania i korzystania z tej aktywności ruchowej - mówi prezes Aqua Zdroju Mariusz Gawlik.
Zupełnie odwrotnie jest na Przełęczy Jugowskiej, gdzie od kilku lat, każdej zimy gdy tylko spadnie śnieg tworzone są trasy biegowe dla celów rekreacyjnych.
- Już od sześciu lat przygotowujemy te trasy w Górach Sowich. Łącznie obsługujemy 26 kilometrów w tym 10 kilometrów na obszarze gminy Stoszowice, w okolicach Srebrnej Góry. 16 kilometrów jest na obszarze Przełęczy Jugowskiej i tam jest tak zwana trasa "nietoperz" o długości 10 kilometrów, na której odbędzie się bieg - zapowiada Marek Chmielewski, wójt gminy Dzierżoniów i prezes Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich.
Bieg, który zawsze był imprezą wałbrzyską oddala się od naszego miasta ale jak twierdzi Mariusz Gawlik nie na tyle daleko by przestać kojarzyć go z tradycjami wałbrzyskiego zagłębia węglowego.
- Jesteśmy nadal w wałbrzyskim zagłębiu węglowym i w Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jeśli poprawią się warunki i powstanie infrastruktura przy Andrzejówce to bieg może tam powrócić. Do tego jednak potrzebne jest przygotowanie i stałe utrzymywanie tras biegowych - twierdzi Mariusz Gawlik.
- Pierwsza edycja w tym miejscu może nie będzie idealna bo czasu jest niewiele ale idea biegu i jego tradycja jest warta tego by spróbować. W tym roku chcemy się skupić z racji czasu na części sportowej i to biegacze są w tym roku najważniejsi. Będą na pewno stoiska gastronomiczne ale przestrzeń w tym miejscu nie pozwala na organizację dużych wydarzeń w formie festynów - dodaje Gawlik.
Aspekt sportowy ma być mimo wszystko dobrze dopracowany a na zawodników mają czekać dobrze przygotowane i malownicze trasy.
- Bieg będzie zorganizowany na dwóch dystansach - 10 km i 20 km. Odbędzie się tylko w stylu klasycznym. Przy poprzednich biegach ten styl cieszył się największą frekwencją. Trasa jest bardzo urokliwa, bogata w ładne widoki. Do tego jest łatwiejsza niż w Andrzejówce, nie ma tylu podbiegów i trudnych zjazdów. Jest dużo szersza, ma wyznaczone tory a na czas biegu będą one podwójne - podsumowuje Mariusz Gawlik.
Zgłoszenia odbywają się poprzez stronę internetową www.bieggwarkow.pl tam też znaleźć można wszystkie aktualne informacje dotyczące organizacji biegu
Zmarł Marek Henczka, nauczyciel, prezes Wałbrzyskiego Klubu Biegacza "Podzamcze" i przede wszystkim propagator sportu. Marek Henczka był między innymi kolarzem i biegaczem. Kochał sport i zarażał nim młodzież. Był nauczycielem wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu, jak również animatorem sportu i życia społeczno-kulturalnego w Wałbrzychu i regionie.
czytaj więcejFinał na PGE Narodowym, uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z kadrą narodową – to najważniejsze atrakcje czekające w XXIV edycji Pucharu Tymbarku, największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci. W tym Pucharze swoją karierę rozpoczynali m.in. Paulina Dudek (Paris Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Arkadiusz Milik (Juventus) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli). Ruszyły zapisy do kolejnej edycji - będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się tą informacją z Państwa odbiorcami.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem wraz z komentarzem reprezentanta Polski w piłce nożnej, Adama Buksy, wiceprezesa PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adama Kaźmierczaka oraz Krzysztofa Pawińskiego, CEO Grupy Maspex.
W sobotę 23 września w godzinach 12:00-16:00 na terenie wałbrzyskiego Aqua Zdroju odbędą się 1. Wałbrzyskie Targi Sportu podczas których kibice oraz mieszkańcy będąmogli zapoznać się z ofertą lokalnych klubów sportowych.
Podczas targów pojawi się okazja rozmowy z wałbrzyskimi sportowcami, ale także zaplanowano gry, zabawy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i stroj sportowy jest jak najbardziej wskazany.
24 września 2023r. w godzinach 10:00-16:00 na terenie Starej Kopalni odbędzie się Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej będący podsumowaniem projektu pt. "Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumovskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
czytaj więcejNarodowy Dzień Sportu 17 września 2023r. Fundacja Zwalcz Nudę czeka na zgłoszenia.
Jak wynika z badań, 30% uczniów w szkołach korzysta ze zwolnienia z wychowania fizycznego, a w Polsce występuje problem z nadmiarem wystawiania takich zwolnień. Od kilku lat media mówią o tym, że dzieci rezygnują z WF-u między innymi dlatego, że czują niechęć przed lekcją, stresują się, bo nie potrafią wykonać pewnych ćwiczeń. Lekarze natomiast biją na alarm, że rośnie odsetek otyłości wśród dzieci i młodzieży. Czy jest inny sposób, aby przekonać dzieci do sportu?