W najbliższym czasie nie czekają nas podwyżki cen za wodę. Zwiększonych opłat taryfowych możemy się jednak spodziewać po opracowaniu budżetu na przyszły rok. Pomimo restrukturyzacji w Wałbrzyskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, które pociągnęło za sobą ponad 100 etatów, potrzebne są dalsze inwestycje oraz remonty przestarzałej infrastruktury. W Przedsiębiorstwie zmniejszono ilość jednostek organizacyjnych, ograniczono koszty funkcjonowania oraz wynagrodzenia. Pracę w WPWiK straciło ponad 100 osób, zmniejszając liczbę zatrudnionych z prawie 500 do niespełna 390. Oszczędności te sprawiają, że na razie obejdzie się bez podwyżek i tak wysokiej taryfy za wodę. - Jesteśmy jednym z najtrudniejszych obszarów w Polsce – przyznaje prezydent, Roman Szełemej – Podobna sytuacja jest w Karpaczu, gdzie ceny za pobór i odprowadzanie wody są jeszcze wyższe.W takich warunkach, bez zatrudnienia odpowiedniej liczby ludzi, nie da się takich usług prowadzić – dodaje. Wielkość wałbrzyskiej infrastruktury wodociągowej porównywalna jest do rejonu warszawskiego. Ilość odbiorców różni się jednak diametralnie. Z usług WZWiK korzystają gminy: Wałbrzych, Szczawno – Zdrój, Boguszów – Gorce, Walim, Głuszyca, Jedlina – Zdrój, Świebodzice oraz Stare – Bogaczowice, dając łącznie około 220 tysięcy odbiorców.
W Warszawie sieć wodociągowa dociera do blisko 1,5 miliona mieszkańców. Ukształtowanie terenu, stara i mało wydajna infrastruktura oraz pobór wody aż z Marciszowa sprawiają, że straty w sieci wynoszą ponad 30%. - Mówią, ze powyżej 15% jest to nie rentowne i trzeba walczyć o obniżenie kosztów – tłumaczy Sławomir Piątek, prezes Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. – Podobno istnieją przypadki, gdzie waha się to na poziomie 5 – 6 %, choć ja się z tym nie spotkałem – przyznaje. Budowa nowego wodociągu z Marciszowa to koszt ponad 20 milionów złotych. Restrukturyzacja całej sieci w regionie do kwoty rzędu paruset milionów. Na razie pieniądze inwestowane są na wymianę sieci w poszczególnych odcinkach remontowanych ulic, budowę przepompowni oraz spłatę rat do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska za projekt modernizacyjny ISPA. - Jeżeli są środki na remonty dróg, to my również musimy realizować te inwestycje. Mamy także sytuacje, jak w dzielnicy Poniatów, gdzie mieszkańcy borykali się z problemem niskiego ciśnienia wody. Tam została postawiona przepompownia. Są rejony w Wałbrzychu, a szczególnie w gminach ościennych, gdzie do tej pory, pomimo XXI wieku, nie ma zwodociągowanych obszarów – opowiada Marek Mielniczuk, przewodniczący Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Aktualnie remontowane są sieci wodociągowe między innymi na ulicach Świdnickiej, 11-go Listopada, czy kanalizacji na ulicy Spacerowej. Planowana jest również dalsza automatyzacji infrastruktury. Po analizach oraz ustaleniu nowego budżetu, możemy spodziewać się zatem dalszych podwyżek ceny wody. Oprócz inwestycji, przyczynić się mogą do tego również: inflacja, wzrost kosztów energii i paliwa oraz opłat środowiskowych. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
Zmarł Marek Henczka, nauczyciel, prezes Wałbrzyskiego Klubu Biegacza "Podzamcze" i przede wszystkim propagator sportu. Marek Henczka był między innymi kolarzem i biegaczem. Kochał sport i zarażał nim młodzież. Był nauczycielem wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu, jak również animatorem sportu i życia społeczno-kulturalnego w Wałbrzychu i regionie.
czytaj więcejFinał na PGE Narodowym, uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z kadrą narodową – to najważniejsze atrakcje czekające w XXIV edycji Pucharu Tymbarku, największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci. W tym Pucharze swoją karierę rozpoczynali m.in. Paulina Dudek (Paris Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Arkadiusz Milik (Juventus) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli). Ruszyły zapisy do kolejnej edycji - będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się tą informacją z Państwa odbiorcami.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem wraz z komentarzem reprezentanta Polski w piłce nożnej, Adama Buksy, wiceprezesa PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adama Kaźmierczaka oraz Krzysztofa Pawińskiego, CEO Grupy Maspex.
W sobotę 23 września w godzinach 12:00-16:00 na terenie wałbrzyskiego Aqua Zdroju odbędą się 1. Wałbrzyskie Targi Sportu podczas których kibice oraz mieszkańcy będąmogli zapoznać się z ofertą lokalnych klubów sportowych.
Podczas targów pojawi się okazja rozmowy z wałbrzyskimi sportowcami, ale także zaplanowano gry, zabawy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i stroj sportowy jest jak najbardziej wskazany.
24 września 2023r. w godzinach 10:00-16:00 na terenie Starej Kopalni odbędzie się Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej będący podsumowaniem projektu pt. "Rozwój turystyki rowerowej Ziemi Broumovskiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
czytaj więcejNarodowy Dzień Sportu 17 września 2023r. Fundacja Zwalcz Nudę czeka na zgłoszenia.
Jak wynika z badań, 30% uczniów w szkołach korzysta ze zwolnienia z wychowania fizycznego, a w Polsce występuje problem z nadmiarem wystawiania takich zwolnień. Od kilku lat media mówią o tym, że dzieci rezygnują z WF-u między innymi dlatego, że czują niechęć przed lekcją, stresują się, bo nie potrafią wykonać pewnych ćwiczeń. Lekarze natomiast biją na alarm, że rośnie odsetek otyłości wśród dzieci i młodzieży. Czy jest inny sposób, aby przekonać dzieci do sportu?